Azt már tudjuk, miért buknak el nemzetek, de mitől sikeresek?
A közgazdasági Nobel-díj és a nyugati felsőbbrendűség esete Délkelet-Ázsiával.
A Nobel Alapítvány a koronavírus-világjárvány miatt törölte a december 10-i ünnepséget.
„A koronavírus-járvány miatti jelenlegi körülmények azt jelentik, hogy a Nobel-díj történetében ez az év páratlan, mivel a medálokat és a diplomákat a díjazottak biztonságosan, saját hazájukban vehetik át, legnagyobb valószínűséggel a nagykövetségek vagy a díjazottak egyetemei segítségével” – közölte kedden honlapján az alapítvány.
„A hagyományos Nobel-díjünnepség a Koncertteremben és a Nobel-bankett a stockholmi Városházán elmarad. Helyette televíziós díjátadó ünnepséget rendeznek a Városházáról, amely egybefonódik a világ különböző részein rendezendő ünnepségekkel. Csekély létszámú közönség lehet csak jelen” – tette hozzá az alapítvány, amely a bankettet már júliusban törölte.
A Nobel-díjazottak kilétét október első hetében hozzák nyilvánosságra. Október 5. és 12. között a díjakat odaítélő intézmények a nyertesek nevét sajtótájékoztatókon jelentik be, amelyek a Nobel-díj hivatalos honlapján (nobelprize.org) és közösségi médiacsatornáin lesznek követhető.
A Nobel-békedíj december 10-i átadását az oslói városháza helyett visszafogottabb formában az egyetemen rendezik meg. 1901 óta Alfred Nobel halálának napján adják át a Nobel-díjakat. A tudós feltaláló végakaratához híven a Nobel-békedíjat Oslóban, a többit – orvosi-élettani, fizikai, kémiai, irodalmi és közgazdasági – Stockholmban vehetik át a díjazottak.
Utoljára 1944-ben, a második világháború idején történt meg, hogy Stockholmban nem tartottak díjátadó ünnepséget. Az 1944. évi Nobel-díjakat 1945-ben adták át. 1940-ben, 1941-ben és 1942-ben a díjakat sem ítélték oda.
(MTI)